Profesjonalny montaż urządzeń i systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii

Energia Wsi

Wsparcie dla rolników w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz spółdzielni energetycznych jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Rolnicy, którzy zdecydują się na inwestycje w instalacje OZE, mogą znacznie zmniejszyć koszty swojej działalności oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko naturalne. Mogą oni m.in. zainstalować panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, czy też biogazownie, które pozwolą na pozyskiwanie energii elektrycznej czy cieplnej z odnawialnych źródeł.

Wspieranie spółdzielni energetycznych również jest korzystne dla rolników, ponieważ umożliwia im wspólną inwestycję w instalacje OZE, a tym samym pozwala na uzyskanie większych korzyści finansowych i zmniejszenie kosztów związanych z energetyką. Ponadto, spółdzielnie energetyczne mają potencjał do rozwoju lokalnej gospodarki, zwiększenia samowystarczalności energetycznej i wzrostu zatrudnienia w regionie.

Rządy i inne instytucje mogą wspierać rolników poprzez udzielanie dotacji na inwestycje w OZE oraz tworzenie programów szkoleniowych, które umożliwią rolnikom zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wspieranie spółdzielni energetycznych może polegać na ułatwieniu dostępu do finansowania oraz na promocji tego modelu biznesowego.

W sumie, wspieranie rolników w zakresie OZE oraz spółdzielni energetycznych jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego, a także pozwala na rozwój lokalnej gospodarki i zwiększenie samowystarczalności energetycznej.

daniel-ramos-_1QGDLBvQDA-unsplash

Pożyczka w programie

W programie Energia Dla Wsi istnieje druga forma wsparcia, którą jest zwrotna pożyczka. Maksymalna kwota tej pożyczki wynosi aż 25 mln złotych, a okres kredytowania może sięgać nawet do 15 lat. Co więcej, możliwa jest 12-miesięczna karencja, co pozwala na swobodniejsze rozpoczęcie inwestycji.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące pożyczki w programie Energia Plus, to warto wiedzieć, że może ona być udzielana na różnych warunkach. Po pierwsze, możliwe jest oprocentowanie na warunkach rynkowych, co oznacza, że nie stanowi ona pomocy publicznej. Po drugie, istnieją warunki preferencyjne, przy których oprocentowanie wynosi WIBOR 3M +50pb i nie mniej niż 1,5% rocznie.

Jeśli inwestycja ma być realizowana w formule „project finance”, to obowiązuje pewien wymóg. Mianowicie, udział środków własnych Wnioskodawcy musi wynosić co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

Intensywność dofinansowania

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji i pożyczki
– 1 000 000 tys. zł:

  • dla zwrotnych form dofinansowania (kredytów) przeznaczono łączną kwotę 515 mln zł
  • dla bezzwrotnych – 485 mln zł. 

W przypadku instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych pożyczka może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Wsparcie dla elektrowni wodnych i biogazowni obejmuje dotacje do 45 proc. kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Programem chcą zachęcić rolników do korzystania z magazynów energii. W ramach “Energii dla wsi” będzie można otrzymać dofinansowanie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych magazynu energii, ale pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.

Uwaga ! Inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Masz pytania i chcesz skorzystać z Dofinansowania ? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści
odpowiedzą ci więcej o warunkach Programu.